Praktyczne porady
Zbiór praktycznych porad zmniejszających zużycie energii w domu:
- zaplanuj wymianę zepsutego lub przestarzałego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, szukaj sprzętu o energooszczędnego;
- zadbaj by domowy pożeracz energii - lodówka, miała symbol A+++ (najniższe zużycie energii), dbaj też aby regularnie ją rozmrażać i dokładnie domykać drzwi;
- zastosuj energooszczędne świetlówki, ta inwestycja jest bardzo opłacalna, zapłacisz mniejszy rachunek;
- wyłączaj niepotrzebnie działający sprzęt elektryczny, pilnuj aby urządzenia nie były pozostawione w stanie czuwania;
- gotując wodę na herbatę napełniaj czajnik tylko taką ilością wody ile potrzebujesz;
- korzystaj ze środków komunikacji miejskiej lub roweru;
- oszczędzaj wodę, bierz prysznic zamiast kąpieli;
- zadbaj o sprawne uszczelki w kranach, kapiący kran to również strata energii;
- zmywaj w zmywarce, to spora inwestycja ale szybko się zwróci;
- obniżaj temperaturę w mieszkaniu, obniżenie o 1 st. Celsjusza zmniejszy zużycie energii w skali roku o 5%;
- segreguj odpady, nie daj sobie wmówić, że i tak lądują one razem w jednym kontenerze;
- używaj produktów z recyklingu np. papier, papier toaletowy;
- rób swoją listę energooszczędnych działań.
10 porad dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
- Masz prawo kupując nowe urządzenie zostawić nieodpłatnie w sklepie urządzenie zużyte, czyli np. kupując pralkę możesz oddać pralkę dowolnego producenta i typu, a sprzedawca ma obowiązek ją przyjąć w ilości 1:1, czyli nie ma obowiązku przyjęcia np. dwóch telewizorów, gdy kupujesz jeden.
- Musisz oddać ZSEE do wyznaczonych punktów zbiórki. Gminy mają obowiązek informowania mieszkańców o istniejących, stałych bądź okolicznościowych punktach zbiórki ZSEE. Mają też obowiązek takie punkty uruchomić. Tu oddajesz sprzęt bezpłatnie!
- Nie wyrzucaj ZSEE do zwykłych pojemników na śmieci - takie postępowanie jest niebezpieczne dla środowiska i grozi grzywną do 5.000 zł. Obecnie producenci mają obowiązek umieszczania na produktach bądź opakowaniach symbolu graficznego (przekreślony kosz) informującego o zakazie wyrzucania danego produktu do ogólnego śmietnika.
- Nie demontuj samodzielnie ZSEE, poza wyspecjalizowaną firmą recyklingową - grozi to niekontrolowanym uwolnieniem niebezpiecznych substancji, szczególnie uważaj na świetlówki. Ich uszkodzenie może spowodować uwolnienie się rtęci, jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia.
- Naprawiaj sprzęt zepsuty, unikasz powstawania elektroodpadów. Naprawa to przedłużenie cyklu życia produktu. Naprawiony sprzęt możesz odsprzedać z zyskiem, oddać potrzebującym albo po prostu oszczędzić.
- Pomyśl i rozważnie zaplanuj zakupy, tak aby do twojego domu nie trafiały urządzenia, z których nigdy nie będziesz korzystał. To popyt kształtuje podaż -producenci zaspokoją wszystkie, nawet najbardziej absurdalne zachcianki konsumentów ale czy są one niezbędne dla Twego życia?
- Zaplanuj wymianę starych urządzeń na nowe, energooszczędne. Czy wiesz, że urządzenia produkowane obecnie, w oparciu o nowoczesne technologie, zużywają nawet pięciokrotnie mniej energii i wody niż te produkowane 20 - 30 lat temu? Pamiętaj, że na nowych urządzeniach są umieszczone symbole - wskaźniki zużycia energii od A do G, lodówka z symbolem G zużywa do 5 razy więcej energii niż ta o symbolu A czy A+++.
- Postaraj się wymienić w domu zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki. Ich żywotność jest 10 razy dłuższa niż zwykłej żarówki, z zużycie energii o 80% mniejsze. W 2012 roku będzie to obowiązek!
- Nie trzymaj latami ZSEE w piwnicy, garażu, komórce czy na strychu - przyznaj, że już nigdy nie będziesz z niego korzystał. Oddaj przy najbliższej okazji zepsute urządzenia do punktu zbiórki ZSEE.
- Pamiętaj, że oddając ZSEE do punktu zbiórki rozpoczynasz proces recyklingu, który prowadzi do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich powtórnego wykorzystania.